wtorek, 16 sierpnia 2016

Kapliczki w Babicach nad Sanem w powiecie przemyskim

Babice gm. Krzywcza pow. przemyski. Klasycystyczna kapliczka św. Krzysztofa, pocz. XIX w.
Kapliczka św. Krzysztofa nad Sanem w Babicach (fot. 2001)
Babice gmina Krzywcza, powiat przemyski w województwie podkarpackim.
W dosyć dużej wsi położonej na Sanem znajduje się kilka kapliczek różnego typu.
Najciekawszą jest nawiązująca do klasycyzmu arkadowa kapliczka św. Krzysztofa położona przed Babicami na wyniosłym wzgórzu nad rzeką przy drodze z Przemyśla. Kapliczka pochodzi najprawdopodobniej z początku XIX w. (tak datuje ją rejestr zabytków) chociaż tabliczka na cokole głosi, że została postawiona razem z kościołem we wsi (wówczas mieście) pw. Świętej Trójcy budowanym w latach 1792-1794.

Murowana, otynkowana na biało, wzniesiona na planie kwadratu. Na masywnym cokole z wnęką na figurkę lub obrazek znajdują się dwie kolumienki z przodu, tył zamyka ścianka z dwiema półkolumnami. Całość przykryta drewnianym namiotowym daszkiem podbitym gontem. W środku znajduje się współczesna figurka św. Krzysztofa, patrona miejscowości położonych nad rzekami, mostów, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, a dziś znanego głównie jako patron kierowców. Nad nią na sklepieniu polichromia z przedstawieniem Świętej Trójcy. Przedstawienie utrzymane jest w stylistyce malarstwa ikonowego. Być może to wynik współistnienia w miejscowości katolików i unitów. W Babicach istniały parafie katolicka i cerkiew filialna greckokatolickiej parafii w Skopowie. Poprzednia figura św. Krzysztofa została skradziona po II wojnie światowej. Jak głosi tabliczka na cokole "w maju 1998 r. została wstawiona nowa rzeźba a kapliczka odrestaurowana". Kapliczka ogrodzona jest niskim drewnianym płotkiem.
Urokliwie miejsce, w którym stoi kapliczka, z pięknym widokiem ze stromej skarpy na pradolinę Sanu i okoliczne miejscowości nazywane jest przez mieszkańców "pod figurą". Kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego (nr rej.: A-884 z 21.05.1998).

Przy głównej ulicy wsi stoi na nowym cokole prawdopodobnie XIX-wieczna figura św. Anny. Według informacji mieszkańców świętą spotkała kiedyś niemiła przygoda. Przechodzący obok figury, prawdopodobnie pijany człowiek, oderwał jej głowę. Rzeźba została przez mieszkańców naprawiona.
Przy drodze w kierunku Dynowa stoi murowana kapliczka domkowa poświęcona Matce Boskiej.
Wszystkie zdjęcia i opisany stan kapliczek z roku 2001.
Trójca Święta, sklepienie kapliczki z pocz. XIX w. w Babicach pow. przemyski
Trójca Święta na sklepieniu kapliczki św. Krzysztofa (fot. 2001)
Klasycystyczna kapliczka w Biabicach pow. przemyski
Kapliczka św. Krzysztofa nad Sanem (fot. 2001)
Św. Anna, Babice gm. Krzywcza pow. przemyski woj. podkarpackie
Figura św. Anny (fot. 2001)
Kapliczka domkowa, Babice gm. Krzywcza pow. przemyski woj. podkarpackie
Domkowa kapliczka poświęcona Matce Bożej (fot. 2001)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz